סכנת התחשמלות ושיטות הגנה

סכנת התחשמלות

סכנת התחשמלות
שיטות הגנה

מערכת הגנה אינה משפיע על ההתנגדויות  במעגל, לא על התנגדות המגע ולא על התנגדות האדם, אך בעזרת שיטות מסויימות ניתן למנוע  את ההתחשמלות, או למזער את הנזק בזמן התחשמלות אם ע"י ניתוק מהיר של  המקור המחשמל, או הקטנת מתח המגע וע"י כך להקטין את הזרם שעובר בגוף  המתחשמל כאן נציג מספר שיטות  הגנה אך לצורכנו נתייחס אך ורק לשיטות ההארקה השונות . 

.שיטת האיפוס המודרנית ושיטת הארקת ההגנה

בשיטות אלו אנו משתמשים כדי להגביר את זרם התקלה ולהקטין את המתח על פני הגוף המחשמל, בנוסף מאפשרות להתקין אביזרים לניתוק  המתח בזמן תקלה או התחשמלות. 

ממסר פחת

נקרא גם ממסר דיפרנציאלי זהו מכשיר  אשר מנתק את המתח   בזמן התחשמלות. מכשיר זה משווה בין זרם הכניסה למעגל  לבין זרם החזרה במעגל, כאשר יש תקלה זרם החזרה קטן  מזרם הכניסה נוצר הפרש זרמים בתוך המכשיר, ההפרש  הזה יוצר שדה מגנטי  סליל נוסף מרגיש את  ההשראות ויוצר מתח אשר מפעיל מנגנון ניתוק מהיר, ניתוק מהיר זה מונע נזק מהגוף  המתחשמל, מכיוון שישנו זרם מינימאלי שבו ההגנה  חייבת לנתק את המעגל התנגדות מערכת הארקה חייבת להיות מספיק נמוכה כדי לאפשר את  זרימת הזרם המינימאלי לניתוק במידה ומערכת הארקה אינה טובה יתכן  מצב שבו אדם יתחשמל והזרם הזורם דרכו יגרום לנזק אך לא יהיה מספיק גבוה כדי  לגרום לממסר הפחת לנתק

 שנאי מבדל

שנאי מבדל מפריד מבחינה חשמלית בין  המכשיר הניזון ממנו ובין רשת החשמל והאדמה המחוברת אליה. זהו שנאי שבנוי  בצורה כזו שאין מגע בליפופים של הכניסה והיציאה ויוצר הפרדה חשמלית בין המקור לבין  הצד המשני  כך שלא ניתן להתחשמל במקרה של  מגע באחד המוליכים, השנאי בנוי בצורה כזו שגם במידה ויש תקלה באחד הסלילים אין מגע  בסליל הנוסף וזוהי הגנה נוספת שלא יהיה ניתן להתחשמל גם בזמן תקלה בסלילים .על ידי גוף האדם לשנאי מבדל מותר לחבר רק מכשיר אחד! כדי לחבר יותר ממכשיר משתמשים במשגוח.

בידוד מגן (כפול)

שיטה זו מבוססת על בידוד חשמלי מוגבר,  המונע אפשרות של הופעת מתח .מגע מסוכן על גוף המכשיר  החשמלי בזמן תקלה מכשירים בעלי בידוד מגן מגיעים אך ורק  עם 2 פינים בתקע וללא הארקה. יש איסור לחבר מוליך הארקה בכל צורה  שהיא לציוד בעל בידוד כפול על המכשיר חייב
להיות סמל הריבוע  הכפול

לשאלות נוספות בקרו בפורום  שבאתר

You must be logged in to post a comment.